10 طرز فکر اشتباه در مورد کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی

10 طرز فکر اشتباه در مورد کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی ، تجارت الکترونیک و مدیریت آن مزایایی زیادی را به زندگی شما هدیه خواهد ولی به هیچ عنوان ساده و راحت نیست. حداقل به قدری که متاسفانه امروزه تبلیغ می شود.

خیلی ها با همین طرز فکر وارد دنیای کسب و کار اینترنتی می شوند. برای راه اندازی این کسب و کار شما نیاز به تخصص ، مهارت ، انگیزه ، پشتکار ، روابط ، تیم خوب ، سرمایه و …. دارید. البته شاید همه اینها در ابتدا نیاز نباشد ولی در ادامه مسیر و توسعه کسب و کارتان نیاز خواهد داشت. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی گذرا به باورهای اشتباه در مورد کسب و کار اینترنتی داشته باشیم.

این نوع کسب و کار راحت، ساده و بی دردسر است

کسب و کار اینترنتی ساده تر از سایر کسب و کارها نیست بلکه چالش های آن ، خصوصا در سال های اولیه راه اندازی بیشتر از کسب و کارهای معمول است.

در این شکی نیست که کسب و کار اینترنتی ویژگی های بارزی دارد (ساعات کاری آزاد ، بازار بزرگ ، درآمد خوب و ….) که هر کسی را ترغیب می کند که در این فضا به فعالیت بپردازد ولی این را فراموش نکنید که اینها تنها ویژگی هستند و باید خودتان برای چالش مهمی آماده کنید.

کسب و کار اینترنتی به هیچ تخصصی نیاز ندارد

برای راه اندازی کسب و کار موفق، شما نیاز به تخصص و مهارت در زمینه کارآفرینی آنلاین ، تجارت الکترونیک ، مسائل فنی ، طراحی وب سایت ، خلاقیت و بازاریابی اینترنتی دارید

پس اگر نمی خواهید هزینه و زمان زیادی را از دست بدهید و شکست های جبران ناپذیری به کسب و کارتان وارد نشود و اگر می خواهید خیلی سریع تر به موفقیت های چشم گیر دسات پیدا کنید ،  به شما پیشنهاد می کنم اصول راه اندازی کسب و کار اینترنتی را یاد بگیرید.

برای کسب و کار بر پایه اینترنت باید متخصص IT باشید

شما در هر رشته ایی که هستید میتوانید به یک مدیر کسب و کار اینترنتی حرفه ایی تبدیل شوید . همان طور که در بالا توضیح دادم شما نیاز به تخصص و مهارت هایی دارید که می توانید آنها را آموزش بیبینید و هیچ ارتباطی با تخصص و رشته دانشگاهی شما ندارد. البته طبیعی است که کسی که رشته دانشگاهی مرتبط (IT) با این  حوزه دارد راحت تر  مسائل فنی این کسب و کار را یاد بگیرد.

راز موفقیت در کسب و کار اینترنتی

به شما شدیداً پیشنهاد می کنم در هیچ مرحله ایی از زندگی خود به دنبال میان‌بر یا راز موفقیت نباشید و یا اینکه کاری کنید یک شبه ره صدساله را بروید. این یک توهم مهم است که شما را مانند یک موش آزمایشگاهی تست می کند. این نوع کسب و کار نیازمند تلاش و پشتکار پیوسته می باشد، شما دائما باید در حال یادگیری باشید.

منطقه جغرافیایی در کسب و کار اینترنتی اهمیت ندارد

این نوع از کسب و کار را می توان اینترنتی مدیریت کرد و هیچ فرقی نمی کند که در کدام شهر و یا کشور هستید، این را تا حدودی من هم قبول دارم. اما شما برای توسعه بیشتر و سریعتر نیاز ارتباطات ، هم تیمی و دهها عامل مهم دیگر دارید. بزرگترین کسب و کار اینترنتی ایران در حال حاضر تهران هستند و این اصلا تصادفی نیست. سرعت رشد کسب و کار در تهران نسبت به سایر شهر بیشتر است. همان طور که سرعت رشد استارتاپ و کسب و کارهای اینترنتی در منطقه سیلیکون ولی در آمریکا بسیار بیشتر از مناطق دیگر در آمریکا است. این یک چالش مهم برای کسب و کار شماست و هر چقدر که پیش بروید تاثیرگذارتر خواهد شد.

اما یکی از موضوعات بسیار جذاب و مهم که برای خود من هم پیش آمده این هست که در کسب و کار بر پایه اینترنت می توانید پتانسیل کسب و کار تان را ارزیابی کنید. می توانید متوجه شوید که چه تعداد مشتری در کدام شهر دارید. حتی مشتری هایی را حی و حاضر در تهران برای کسب و کار خودتان آماده کنید. سپس اقدام به مهاجرت و راه اندازی شعبه دوم خود کنید. این راهکار به شدت شما را از شکست های بزرگ احتمالی نجات خواهد داد.

در کسب و کار اینترنتی نیاز به سرمایه ندارید

هزینه راه اندازی و توسعه این نوع کسب و کار نسبت به کسب و کارهای سنتی بسیار کم تر است. حتی در بسیاری از موارد بازاریابی ، تبلیغات در کسب و کارهای اینترنتی به صورت رایگان انجام خواهد شد.

به طور مثال استفاده رایگان از شبکه های اجتماعی  و یا SEO  سایت که روزانه هزاران نفر را به صورت رایگان به روی وب سایت ما می آورد. خوب همه اینها صحیح و خیلی زیاد از این کسب و کار سپاس گذاریم  بابت این همه مزایا که به ما داده.

اما درکسب و کار اینترنتی هم از یه جایی شما نیاز به سرمایه خواهید داشت تا ایده ها و خلاقیت کسب و کارتان به کار بیندازید. این سرمایه می تواند پشتوانه شما باشد تا تیم خوبی را بسازید، تبلیغات هدفمند تری انجام دهید و روزهای بدون مشتری را تحمل کنید.

با کسب و کار اینترنتی یک شبه میلیونر خواهید شد

سرگذشت چند مدیر وب جوان مثل مارک‌زاکربرگ خالق فیسبوک و درآمد میلیونی او دستاویزی شده است برای بسیاری از کسانی که به دلیل ناآگاهی یا حتی کلاهبرداری می خواهند دیگران را در مسیر توهمات تجارت الکترونیک ساختگی خود قرار دهند. در این مقاله بیشتر به این مسئله پرداخته شده است.

تجارت الکترونیک

این که یک کارآفرین جوان هنوز به سن سی سالگی نرسیده میلیونر شود چیز غیر ممکنی نیست اما این امر مستلزم داشتن ایده مناسب، دانش و توان پیاده سازی، تیم اجرایی، بستر مناسب و دهها عامل دیگر است. نگاه سطحی و قیاس غیر واقعی باعث رشد حس کمال گرایی عجیبی در بین کسانی شده است که با گرایش به تجارت الکترونیک می خواهند یک شبه ره صدساله بروند.

کسب و کار سنتی نمی توانند اینترنتی شوند

اینکه بسیاری از کسب و کارهای سنتی ما قابلیت ورود به عرصه تجارت الکترونیک را ندارد و در اینترنت به جز کالاهای دیجیتال و خرده بدلیجات را نمی توان عرضه کرد یک باور غلط است. دلیل این امر هم شاید به اختلاف سن و اختلاف فرهنگ نسل آی‌تی با نسل سنتی باشد اما این نکته را مد نظر داشته باشید که سن نسل اینترنت کشور در حال عبور از جوانی و رسیدن به میانسالی است. از طرف دیگر دولت حرکت جدی خوبی را برای انتقال خدمات دولتی و اداری به فضای مجازی آغاز کرده است و اکثر مردم الزاماً برای انجام امور کاری و اداری خود نیاز به خدمات اینترنتی دارند. همین امر زمینه ساز اعتمادسازی ورود بسیاری از سنتی‌ترین مشاغل به فضای مجازی خواهد شد.

کسب و کار اینترنتی یعنی فروش محصول

فروش و بازاریابی یکی از پردرآمد ترین مشاغل در هر حوزه‌ای به شمار می‌رود، انگیزه مالی هم یکی از طبیعی‌ترین چیزهایی است که باعث شده اکثرا مبتدیان در حوزه تجارت الکترونیک، به درآمد مستقیم و فروش فکر کنند، این مسأله می‌تواند چندین پیامد منفی داشته باشد. مثل اشباع شدن بخشی از بازار فروش و رقابت منفی در یک حوزه، ایده‌های تکراری و… بسیاری از خدمات و مشاغل مختلف به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می‌توانند در حوزه تجارت الکترونیک پیاده‌سازی شود.

کسب و کار اینترنتی  شغل دوم، درآمد اول

این اصطلاح شغل دوم، درآمد اول یکی از غلط انداز‌ترین جملات در مورد کسب و کار است که در بسیاری از آگهی‌های کلیشه‌ای روزنامه‌ها دیده می‌شود و متاسفانه در مورد تجارت الکترونیک هم به کار گرفته شده . چطور فردی می تواند تمرکز اصلی و بیشترین انرژی روزانه خود را در شغل دیگری سپری کند که منبع درآمد دوم اوست و در وقت اضافه و اوقات فراغت خود به کاری بپردازد و در آن میلیونر هم بشود! تجارت الکترونیک شغل پر رقابت و نسبتا سختی است، حتی اگر کسی هم تصادفا در زمان کوتاهی به موفقیتی در این زمینه برسد خیلی زود رقبا و دیگران زمینه کاری او را تصاحب خواهند کرد. مگر اینکه با تمام قدرت ارزشها  مزیتهای آن را ارتقاء دهد. پس چنین شغلی نمی تواند شغل دوم و در حاشیه کارها قرار بگیرد.

یک ایده ناب دارم که کسی تا حالا اجرا نکرده

زیاد پیش می آید که کسی بر اساس یک نیاز یا علاقه، ایده ای را پیدا کند که تا حالا کسی آن را در اینترنت پیاده سازی نکرده باشد و بقول معروف بکر باشد. اما این دلیل بر موفقیت آن ایده نخواهد شد. در این مقاله با ذکر یک داستان کوتاه بیشتر به اهمیت ایده و ایده پردازی در تجارت الکترونیک پرداخته ایم اما نکته مهم در تجارت الکترونیک ایده نیست بلکه نحوه و توان اجرایی آن ایده است که موفقیت و شکست را تعیین می کند.

تعمیم تخصص و امکانات فعلی بر سایر چیزها

تجارت الکترونیک مستلزم مدیریت و بکارگیری مجموعه از توانمندی‌هاست، همانند یک ساختمان که برای برافراشته شدن نیاز به ستون‌های متعدد و دور از هم اما هماهنگ با هم دارد. کم نیستند کسانی که یک توانمندی را به سایز گزینه های لازم تعمیم یا حتی ترجیح می‌دهند. کسانی که سرمایه و منابع مالی دارند می گویند ما اصل کار را در اختیار داریم بقیه اش مهم نیست! فعالان و توسعه دهندگان وب هم اصل کار را فعالیت خودشان می دانند و مثلا متعقدند اصل یک وب سایت مهارت طراحی و برنامه نویسی آن است! شرکت‌ها و موسسات هم صرف داشتند نیروی انسانی، مکان و تجهیزات اداری به همین اصل معتقدند.

منبع: به ایده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست