۱۰ مدرکی که بانک هنگام اعطای وام برای کسب و کار از شما می‌خواهد

وام بانکی بانک

زمانی که قصد دارید وام بانکی دریافت کنید، ابتدا باید به بانک مراجعه کنید. اما دریافت وام بانکی کار راحتی نیست و قبل از آن، باید یک تضمین به بانک بدهید. بانک‌ها براساس میزان تسهیلات که در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، یک سرمایه تضمینی دریافت می‌کنند. در واقع تضمین‌های شخصی برای دریافت وام اهمیت زیادی دارند. کسانی که قصد دارند برای کسب و کار خود وام دریافت کنند، ابتدا باید تضمین‌های لازم را به بانک بدهند.

یکی از اولین چیزهایی که کارآفرینان برای دریافت تسهیلات به آن خوش بینانه نگاه می‌کنند، دریافت وام برای کسب و کار می باشد. بنابراین باید سرمایه گذاری در بانک به تعادل برسد. از یک سو سرمایه سپرده گذاران تامین شود و از سوی دیگر با اعطای وام بانکی به کارآفرینان، سود بیشتری بدست آورند.

۱۰ مدرکی که بانک هنگام اعطای وام بانکی برای کسب و کار از شما می‌خواهد عبارتند از:

۱-    وثیقه

اولین نکته ای که زمان دریافت وام بانکی باید به آن توجه شود، وثیقه است. کسب و کارهای کوچک باید برنامه های تضمینی برای سرمایه گذاری داشته باشند تا بانک با اعتماد و اطمینان بیشتری به آنها پول قرض بدهد. در واقع کارآفرین باید وثیقه لازم را نزد بانک قرار دهد. در این صورت ریسک اعطای وام بانکی کاهش می یابد.
کارآفرین باید تعهد بازپرداخت تسهیلات را نزد بانک ها قرار دهد. بانک با نگاه ریزبینانه ای در دارایی های او از نبود خطر و ریسک اطمینان پیدا می کند. به عنوان مثال، زمانی که قصد دریافت یک وام تجاری را دارید، ابتدا باید حساب مطالبات شما مورد بررسی قرار بگیرد تا بانک مطمئن شود که فعالیت تجاری غیر قانونی و پر ریسک نیست.
در اغلب موارد ۵۰ و گاهی اوقات ۷۵ درصد مطالبات به سرمایه اولیه نیاز دارند. به عبارت دیگر زمانی که شما درخواست وام بانکی خود را اعلام می کنید، ابتدا باید به اندازه آن میزان تسهیلات و اعتبار، در حساب خود سرمایه داشته باشید. نیاز به وثیقه به این معناست که بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک تعهد خود را برای دریافت وام، به بانک اعلام می کنند.

۲-    طرح توجیهی دریافت وام بانکی

طرح توجیهی، نقش زیادی در دریافت تسهیلات از بانک دارد. در واقع باید طرح توجیهی دارای برنامه کاربردی باشد تا بتواند اعتبار دریافت کند. امروزه می‌توان طرح‌های مختصر یا طرح توجیهی مقدماتی (Pre-FS) تهیه کرد. بانکها میخواهند خلاصه ای از عملکرد شرکت، محصولات، بازار، تیم، و امور مالی را بررسی کنند.

۳-     همه جزئیات مالی کسب و کار شما

جزئیات مالی کسب و کار شامل همه وام های فعلی و گذشته و بدهی های متحمل شده، همه حساب های بانکی، حساب های سرمایه گذاری، حساب کارت اعتباری، و البته اطلاعات مالیاتی، آدرس و اطلاعات تماس کامل می باشد که زمان ثبت نام برای دریافت وام بانکی باید به دقت ذکر شوند.

۴-     جزئیات کامل حسابهای دریافتنی

حساب های دریافتنی به معنای اطلاعاتی است که در حساب های شخصی کارآفرین وجود دارد. همچنین خرید و فروش هایی که برای شرکت صورت گرفته است، در این حساب ثبت می شود که راهنمای خوبی برای بانک می باشد.

۵-     جزئیات کامل در حسابهای پرداختنی

جزئیات حساب های پرداختنی شامل اطلاعاتی از قبیل منابع اعتباری شرکت می باشد که می تواند اعتبار لازم در مورد بازپرداخت وام بانکی از سوی کارآفرین را تضمین کند.

۶-    صورتهای مالی کامل، اظهارنامه و حسابرسی

ترازنامه به لیست تمام دارایی های کسب و کار گفته می شود که در آن بدهی، سرمایه و آخرین اطلاعات سال مالی ذکر شده است. سود و زیان کارآفرین باید در سه سال آخر شرکت در فرم بانک ذکر شود. همچنین باید میزان عرضه شرکت به اندازه سود و زیان در سه سال آخر قید گردد.
با توجه به اظهارات حسابرسی، داشتن «ممیزی» اظهارات به این معناست که میزان وام بانکی که باید به مشتری پرداخت شود چقدر خواهد بود. هر چقدر یک کسب و کار بزرگتر باشد، طبیعتاً باید اعتبار افزایش یابد.
ارائه اظهارات مشتریان می تواند بانک را برای بررسی میزان ریسک ها کمک کند. در این صورت کمتر دچار اشتباه می شود. بانک ها نمی خواهند همیشه بر روی حسابرسی و اظهارات مشتریان تکیه کنند. بلکه گاهی نیز با دریافت وثیقه می توانند میزان خطرپذیری را کمتر کنند.

۷-    تمامی جزئیات مالی شما

جزئیات مالی شما اطلاعاتی است که می تواند شماره تامین اجتماعی، ارزش خالص، جزئیات بیشتر در مورد دارایی ها و بدهی مانند خانه صاحب کسب و کار، وسایل نقلیه، حساب‌های سرمایه گذاری، حساب کارت اعتباری، وام خودرو، وام مسکن و … را در بربگیرد. بانکداران با صاحبان کسب و کار در زمینه این اطلاعات صحبت می کنند و باید صورت مالی آنان را دریافت کنند. این امر به معنای تضمین شخصی برای بازپرداخت وام بانکی می باشد.

۸-    اطلاعات بیمه جهت دریافت وام بانکی

از آنجا که خطر در کمین همه کسب و کارها می‌باشد، ممکن است شرکت و کسب و کار کوچک به هر دلیلی به یک حادثه مبتلا شود و یا بنیانگذاران آن با خطر مرگ مواجه شوند. در این صورت باید بیمه باشند. ارائه کلیه اطلاعات مربوط به بیمه صاحبان کسب و کار و شرکت آنها می تواند عامل خوبی برای بازپرداخت وام بانکی باشد.

۹-    نسخه هایی از سوابق شرکت

کسب و کار کوچک دارای سوابقی است که برای بانک ها به عنوان یک راه شناخت محسوب می شود. برای مثال نحوه پرداخت مالیات بر درآمد شرکت می تواند یک تضمین برای بازپرداخت وام بانکی باشد.

۱۰-    موافقتنامه نسبت آینده

وام های تجاری شامل آن چیزی است که ما به آن قرارداد (تعهد) وام می گوییم. در شرکت های موفق برای نگهداری برخی از نسبت های کلیدی، نسبت جاری، بدهی به حقوق صاحبان سهام، در محدوده قرارداد وام تعریف شده است. اگر کسب و کار خود را در محدوده آن تعریف کنید، به طور پیش فرض می توانید در ردیف شایستگان دریافت وام بانکی باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست