چطور یک فرصت مناسب را جهت راه اندازی کسب و کار شناسایی کنیم؟

فرصت کسب و کار

در صورتی که نمی‌دانید چگونه باید یک ایده و فرصت کسب و کار را تشخیص دهید، به دنبال آن بودن نیز بی‌معنی است. چه بخواهید اولین کسب و کارتان را راه‌اندازی کنید و چه تجربه قبلی داشته باشید، تشخیص فرصت‌های خوب نیازمند استعداد است.

باید دقیقا بدانید به دنبال چه بگردید، از خودتان چه سوالاتی بپرسید و بتوانید آینده آن کار را تصور کنید.

انواع مختلفی از فرصت‌های کسب و کاری وجود دارد، از جمله روش‌های تولید، توزیع، روش‌های عرضه، دریافت نمایندگی و … که باید بدانید به دنبال کدامیک از آنها هستید. باید اهدافی در ذهن داشته باشید تا بدانید چطور می توانید یک فرصت خوب را برای کسب و کار پیدا کنید.

به هر حال، در ادامه قصد داریم ویژگی‌های که باید در یک فرصت کسب و کار خوب وجود داشته باشد را بررسی کنیم.

1- محصول یا خدمت باید بتواند یک نیاز را رفع کند

وقتی به دنبال فرصت‌های جدید هستید، این کار شاید مشکل باشد ولی اینکه محصول و خدمات شما برطرف‌کننده یک نیاز باشد، یکی از مهمترین اصول است. پس هر زمان که یک فرصت را ارزیابی می‌کنید، از خودتان بپرسید:

آیا واقعا برای آن محصول و خدمت، نیازی وجود دارد؟

آیا آن محصول و خدمات یکی از مشکلات مشتری را رفع خواهد کرد؟

شاید نیاز باشد از طریق پرسشنامه اینترنتی برای نظرسنجی استفاده کنید یا اینکه بطور مستقیم با مخاطبین هدف خود گفتگو کنید. گفتگو با مخاطب یکی از بهترین راهکارها برای این است که بدانیم افراد به کسب و کار ما علاقه نشان خواهند داد یا نه.

اگر قبلا آن نیاز برطرف شده است، باید کسب و کاری که قصد دارید راه‌اندازی کنید بتواند آن نیاز را به شیوه‌ای بهتر انجام ‌دهد.

2- باید از آن فرصت کسب و کار در محدوده جغرافیایی شما استقبال شود

اگر یک فرصت کسب و کار یافته‌اید که نیازی را برطرف می‌کند، بسیار هم عالیست! ولی آیا راه‌اندازی آن بطور خاص در منطقه جغرافیایی شما کارساز خواهد بود؟

باید برای محصول یا خدمت شما در آن منطقه تقاضا وجود داشته باشد.

باید به محیط اقتصادی که در آن قرار دارید توجه کنید. شاید در محدوده جغرافیایی شما نیازی وجود دارد ولی آیا مردم حاضرند پول و زمان‌شان را برای خرید از شما هزینه کنند؟

فرصت سرمایه گذاری کسب و کار

3- باید منابع لازم برای به موفقیت رساندن فرصت کسب و کار داشته باشید

درست است که در هنگام شروع یک کسب و کار، می‌توانید منابعی را جمع آوری کنید ولی باید قبل از شروع کار این را بسنجید که آیا توانایی راه‌اندازی آن را خواهید داشت؟

آیا همین الان چیزی که برای اداره کسب و کار لازم است را دارید؟ آیا منابع لازم برای به موفقیت رساندن آن را در اختیار دارید؟

4- باید بتوانید در مقایسه با بازار، محصول و خدماتتان را با قیمت مناسبی عرضه کنید

باید بازار و قیمت‌ها را در نظر داشته باشید. از خودتان بپرسید که:

آیا می‌توانید محصول یا خدمات را با قیمتی که در بازار خریدار داشته باشد عرضه کنید؟

آیا قیمت تعیین شده، مشتریان را جذب خواهد کرد و از طرفی با این شرایط، کسب و کارتان سودآور خواهد بود؟
برخی اوقات این سوال سختی است، اما یکی از حیاتی‌ترین سوالات است که باید بپرسید.

5- باید با توجه به شرایط فعلی بازار و منابع خودتان، بهترین زمان شروع باشد

وقتی در حال ارزیابی فرصت‌های کسب و کار هستیم، زمان‌بندی همه‌چیز است. این مورد همه نکاتی که ذکر شد را شامل می‌شود: زمانبندی شخصی، زمانبندی بازار و زمانبندی برای منطقه فعلی شما.
برای اینکه فعالیت شما موفق شود باید همه چیز آماده باشد. باید بتوانید زمان مناسب برای انجام کارها را تشخیص دهید، اگر زمان فعلی مناسب نیست، بهتر است آنرا فعلاً نادیده بگیرید و بعداً این فرصت را بررسی کنید. البته بازار را تحت نظر داشته باشید و تحقیقات خودتان را انجام دهید تا وقتی که زمان مناسب فرا رسید آماده پرش باشید.

بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که حتی در شرایط بد اقتصادی، همیشه فرصت‌هایی برای کسب و کار وجود دارد. فقط باید زمان مناسب برای هر کار را در نظر داشته باشید و تصمیم بگیرید که آیا الان زمان مناسب برای شروع است یا خیر؟

قدم بعدی

اگر یک فرصت و ایده کسب و کار پیدا کردید که همه این ویژگی‌ها را داراست، شاید بهتر باشد در صورت امکان، با شخصی که تخصص لازم در مورد امکانسنجی راه اندازی کسب و کاری مشابه داشته است صحبت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست