هزینه تهیه طرح توجیهی

هزینه طرح توجیهی

هزینه تهیه طرح توجیهی اقتصادی، فنی

هزینه طرح توجیهی برای هر پروژه و ایده منحصربه‌ فرد است و نمی‌توان یک طرح را برای پروژه‌های مشابه به‌ کار برد. قبل از قیمت‌ دهی طرح توجیهی، مشاور نیاز به دانستن یکسری اطلاعات مربوط به پروژه را دارد. اهداف پروژه‌، زمان بندی‌، بودجه‌، میزان آورده، میزان سرمایه‌گذاری و …. از جمله مواردی هستند که بر حق الزحمه تهیه طرح تاثیر می‌گذارند‌. عمق پروژه که خود به اهداف پروژه برمی‌گردد نیز بر قیمت تاثیرگذار است‌. اینکه طرح برای اخذ جواز صنایع (‌موافقت اصولی‌) نوشته شده یا برای ارائه به سرمایه‌گذار‌، اسناد داخلی یک شرکت است یا برای تامین مالی پروژه یا اخذ تسهیلات به بانک ارائه می‌شود همه بر قیمت تاثیر می‌گذارند‌. همه اینها را می‌شود در یک گفتگوی چند دقیقه‌ای فهمید‌.

با این همه‌، به‌نظر ما‌ قیمت، فاکتور خوبی برای مقایسه مشاورین‌ یا طرح‌های توجیهی نیست‌. چرا که اگر طرح توجیهی به قیمت ارزان و بدون استاندارد‌های لازم بمنظور طرح نزد سرمایه‌گذار یا بانک باشد‌، عملاً به معنای دور ریختن پول خواهد بود‌. از طرف دیگر‌، اگر طرح توجیهی (امکان‌‌‌سنجی) با استانداردهای مطلوب نوشته شود و در نتیجه در بانک با معطلی کمتری مواجه شود، مثلاً پروژه ۲ ماه زودتر به مرحله اجرا درآید طبیعتاً منافعی نصیب سرمایه‌گذار می‌کند که در مقایسه با هزینه طرح توجیهی قابل قیاس نخواهد بود‌.

طرح های توجیهی با سرمایه گذاری خارجی

همچنین امکان دارد طرح توجیهی با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی و یا جذب سرمایه گذار داخلی و یا جذب شریک دولتی یا خصوصی تدوین گردد. این نوع طرح ها نیز با توجه به نوع سازمان مورد نظر جهت ارائه و دفاع و شرح خدمات درخواستی از مشاور می تواند هزینه تهیه و تدوین آن متفاوت باشد.
بنابراین هزینه تهیه طرح توجیهی با توجه به نوع سازمان مورد نظر جهت ارائه و دفاع کارشناسی و همچنین عمق مطالعات مورد نظر کارفرما می تواند متفاوت باشد. طرح توجیهی درخواستی ممکن است بصورت کامل باشد و یا به هدف تهیه هر یک از بخش های طرح توجیهی شامل مطالعات بازار یا مطالعات اقتصادی، فنی طرح و یا تهیه گزارش کامفار و تحلیل مالی کسب و کار باشد، متفاوت باشد.

با این همه اگر بخواهیم به این سوال جواب مستقیم بدهیم اینست که هزینه یک طرح توجیهی (امکان سنجی) از یک میلیون تومان برای یک طرح جواز صنایع که عملاً یک پیش طرح است شروع می‌شود و تا ۳۵۰ میلیون تومان برای طرح‌های بزرگ با سرمایه‌گذاری‌ های بالا می‌رسد‌.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست