طرح توجیهی در شرایط اقتصادی ناپایدار و پر نوسان

طرح توجیهی در اقتصاد پرنوسان

طرح توجیهی در شرایط اقتصادی ناپایدار و پرنوسان چگونه موثر است؟

یکی از سوالات رایج از مشاوران طرح توجیهی پیش بینی وضعیت کسب و کار در یک بازار پر نوسان است. اینکه طرح توجیهی چقدر اعتبار دارد و تا چه حد می‌توان به آن تکیه کرد؟

اگر بخواهیم به این سوالات پاسخ دهیم باید نگاهی به ساختار طرح توجیهی بیندازیم. سپس بررسی کنیم که کدامیک از این بخش‌ها در شرایط پرنوسان دچار تغییر می‌شوند.

عناصر اصلی تشکیل دهنده طرح

یک مطالعه طرح توجیهی از سه بخش اصلی تشکیل شده است. مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی. بخشی که در شرایط اقتصادی پرنوسان شاید تغییری نداشته باشد بخش مطالعات فنی است. پروسه تولید، تکنولوژی، استانداردها، زمین مورد نیاز، مکان یابی پروژه و نظایر اینها با نوسان بازار معمولا دچار تغییر عمده ای نمی‌شوند.

در بخش‌های مالی و بازار بیشترین تغییرات اتفاق می‌افتد. قیمت نهاده‌های تولید، نظیر ماشین آلات و مواد اولیه در کوتاه مدت بیشترین تغییر را دارند. در میان مدت بر قیمت فروش تاثیر خواهند گذاشت و از طرف دیگر این افزایش قیمت احتمالا بر حجم فروش تاثیر‌گذار خواهد بود. البته ممکن است به کاهش فروش منجر شود. در نهایت همه ی این ها احتمالا بر شاخص‌های اقتصادی موثر خواهد بود.

از طرف دیگر نوسانات باعث می شوند تا ورودی سیستم مالی هر روز شناور باشند. مثلا اینکه کدام قیمت دلار و در کدام لحظه یا روز باید مبنای محاسبات قرار گیرد نیز به یک مسئله تبدیل می‌شود.

امکانسنجی طرح

اکنون به سوال اول باز می‌گردیم. در چنین شرایطی تدوین طرح توجیهی (امکانسنجی) چه معنایی دارد؟ و چگونه ممکن است؟

پاسخ این است که در طرح توجیهی در واقع در یک لحظه از پروژه عکس گرفته میشود. به عبارت دیگر اگر پروژه را یک سیستم فرض کنیم که تعدادی ورودی و تعدادی خروجی دارد، کل محاسبات در یک لحظه انجام میشود. سپس این محاسبات به کل دوره مورد محاسبه تعمیم داده میشود.

در این روش، فرض اصلی این است که در صورت تغییرات در محیط پیرامونی سیستم، ورودی‌ و خروجی‌های سیستم تغییر خواهند کرد. این تغییرات از یک منطق واحد پیروی می کند. به طوری که کل سیستم و طبیعتاً محاسبات پایدار خواهند ماند.

داده‌های تجربی نیز نشان می‌دهند که این تغییرات در ورودی‌ها و خروجی‌ها نیز با اندکی تاخیر باهم اتفاق می افتند. به عنوان مثال با افزایش قیمت شیر خام بعنوان ماده اولیه کارخانه لبنیات، قیمت محصولات کارخانه نظیر شیرپاستوریزه هم با افزایش روبرو خواهند شد. در نتیجه در درازمدت و در طول دوره ثبات، محاسبات و شاخص‌های اقتصادی حاصل در دست خواهند بود.

بدین ترتیب می توان استدلال کرد که در یک بازار پر نوسان اگر محاسبات پروژه به درستی انجام شود نتایج حاصل در تمام دوره‌های ثبات و تقریباً در کل پروژه قابل اتکا و قابل استناد خواهد بود.

باتوجه به شرایط کنونی و افزایش و نوسان شاخص های اقتصادی برای تدوین یک طرح توجیهی دقیق برای شرکت ها و کارخانجات در حال توسعه توصیه موکد میشود تا دید نسبتاً عمیق تری از شرایط کسب و کار خود بدست آورند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست