تهیه طرح توجیهی ضرورت هر کسب و کار

ضرورت تهیه طرح توجیهی

تهیه طرح توجیهی ضرورت هر کسب و کار

امروزه با وجود کسب و کارهای متعدد و یکسان، برخورداری از یک ایده ی مناسب برای سرمایه گذار یکی از مهمترین عواملی خواهد بود که یک کسب و کار را میتواند متحول سازد. اما با یافتن یک ایده مناسب به طور حتم نمیتوان تضمین کرد که کسب و کار به موفقیت خواهد رسید. لذا ضرورت تهیه طرح توجیهی برای هر کسب و کار مشخص می کند که ممکن است قبل از دستیابی به هدف، پروژه با چالشهای مختلفی روبرو شود به طوری که ادامه‌ی آن امکان‌پذیر نباشد.

در این بین قطعاً سرمایه‌گذار و کسانی که به نوعی با پروژه درگیر بوده اند دچار ضررهای بسیاری خواهند شد. همچنین زمان و هزینه ی خود را از دست خواهند داد. اکثر افراد تصور می‌کنند روبرو شدن با مشکلات در هر صنعتی امری طبیعی به حساب می آید و قابل پیش‌بینی نخواهد بود. اما این تفکر کاملاً اشتباه است و می‌تواند ضررهای بسیاری را به بار آورد.
برای اینکه یک پروژه در بهترین شکل خود انجام شود و فرد و مجموعه دچار ضرر و زیان نشوند باید یک طرح توجیهی مناسب تهیه شود تا تمامی مشکلات قبل از اینکه به مرحله ی اجرا برسند پیش بینی شوند و بتوان برای آن ها راه حل هایی را در نظر گرفت. تهیه طرح توجیهی فوایدی بسیاری خواهد داشت که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

مشخص کردن میزان ریسک در تهیه طرح توجیهی (امکان سنجی)

تهیه طرح توجیهی مناسب، زمانی ضرورت پیدا می‌کند که فرد یا سازمان تصمیم داشته باشد یک پروژه را به مرحله‌ی اجرا برساند. قطعاً پروژه ای که از طرح توجیهی برخوردار نباشد از ریسک بالایی برخوردار خواهد بود و نمی‌توان از آینده ی آن مطمئن بود. به همین علت سرمایه گذار برای سرمایه گذاری روی پروژه مردد خواهد بود. و قطعا نخواهند توانست تصمیم درست را در رابطه با پروژه اتخاذ کنند. به همین علت قبل از اینکه پروژه به مرحله ی اجرا برسد باید برای تهیه طرح توجیهی اقدام شود.

عواملی برای شروع پروژه در تهیه طرح توجیهی (Feasibility Study)

در طی فرایند تهیه طرح توجیهی تمامی عوامل برای اجرای یک پروژه در نظر گرفته می‌شود. به طوری که بعد از تهیه‌ طرح توجیهی بتوان این اطمینان را پیدا کرد که پروژه برای رسیدن به مرحله‌ی اجرا از تمامی شرایط برخوردار خواهد بود یا خیر. یک طرح توجیهی مشخص خواهد کرد که برای شروع یک کسب و کار چه ابزار و تکنولوژی هایی مورد نیاز است و در صورت برخوردار نبودن از آن چه مشکلاتی در انتظار پروژه خواهد بود؟

بررسی موارد قانونی در روند تهیه طرح توجیهی

یکی از مهمترین فواید تهیه طرح توجیهی توجه آن به قانون است به طوری که بعد از انجام آن این اطمینان حاصل می‌شود که از لحاظ قانونی پروژه با مشکلاتی مواجه نخواهد شد. در تهیه‌ طرح توجیهی باید تمامی موارد قانونی مورد بررسی قرار گیرند. مثلاً بررسی شود ایده‌ی مورد نظر از لحاظ قانونی امکان ثبت را دارا خواهد بود. یا طبق قوانین موردی را نقص نخواهد کرد؟ یا حتی ممکن است انجام پروژه نقص کننده‌ی حقوق شرکت یا افراد خاصی باشد و به همین دلیل امکان اجرای آن وجود نداشته باشد.
تمامی این موارد بعد از تهیه طرح توجیهی مشخص خواهند شد و می‌توان این اطمینان را به سرمایه گذار داد که پروژه بعد از اجرا با مشکلات قانونی دست و پنجه نرم نخواهد کرد. لذا عوامل می‌توانند تمام تمرکز خود را فقط روی انجام پروژه بگذارند نه مشکلاتی که به علت عدم آگاهی به وجود آمده است!

سرمایه گذار طرح توجیهی

بررسی امکان رقابت در بازار

امکان رقابت در بازار یکی از مهمترین عواملی است که باید حتی قبل از مطرح کردن ایده مورد بررسی قرار بگیرد. اما به علت اینکه به سادگی قابل بررسی نیست افراد نمی‌توانند به تنهایی این کار را انجام دهند. در این زمان تهیه طرح توجیهی می‌تواند تمامی عوامل موجود برای رقابت در بازار را مورد بررسی قرار دهد.
یکی از مهمترین مراحل در تهیه‌ طرح توجیهی این است که قبل از هر کاری رقبایی که در کسب و کار مورد نظر وجود دارند شناسایی می‌شوند. بعد از آن به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهند گرفت که چقدر از بازار هدف را در اختیار خواهند داشت. چگونه می‌توان با توجه به پتانسیل‌هایی که در اختیار دارند با آن ها به رقابت پرداخت.
همچنین بازار هدف مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مشخص خواهد شد چه جایگاهی برای ارائه‌ی محصولات و خدمات در بازار وجود خواهد داشت. کدام گروه از افراد جامعه به استفاده از محصولات مورد نظر علاقه نشان خواهند داد. و چگونه می‌توان بیشترین تاُثیر را روی آن‌ها داشت.

دوره‌ی افت کسب و کار 

یکی از مهمترین تحقیقات برای تهیه‌ طرح توجیهی این خواهد بود که کسب و کارها در دوره‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرند. و قبل از انجام پروژه بتوان از این موضوع اطمینان حاصل کرد که در چه فصل‌هایی می‌توان بیشترین تولید را داشت. و در چه زمان‌هایی فروش به حداقل خواهد رسید. دانستن این موضوعات باعث می‌شود تا بتوان با انجام راهکارهای از پیش اتخاذ شده کاهش فروش را تحت کنترل قرار داد و برای روبرویی با آن آماده بود.

توصیه‌های لازم در تهیه طرح توجیهی 

شاید این تصور وجود داشته باشد که در تهیه‌ طرح توجیهی فقط پیش‌بینی‌های لازم صورت خواهد گرفت و یافتن راه‌حل‌ها به عهده ی کسانی خواهد بود که مسئولیت انجام آن را بر عهده دارند. اما بهتر است به این نکته توجه شود که یکی از مهمترین فواید تهیه طرح توجیهی ارائه‌ی توصیه‌های لازم به سرمایه گذار برای روبرو شدن با مشکلات غیر‌قابل پیش‌بینی خواهد بود. در تمام مراحل تحقیق تدابیر لازم برای بهترین رفتار در کسب و کار مورد نظر ارائه خواهد شد.

به طور کلی در طی تهیه‌ یک طرح توجیهی تمامی عوامل برای اجرای یک پروژه در نظر گرفته می‌شود. افراد می‌توانند از اجرای پروژه‌ی خود به بهترین شکل ممکن اطمینان داشته باشند. علاوه بر این با ارائه‌ی طرح توجیهی به سازمان‌ها، بانک ها، سرمایه گذاران و سایر افراد می‌توانند پروژه‌ی خود را به بهترین شکل ممکن معرفی کنند و توجیه‌پذیر بودن آن را به اثبات برسانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست