صنعت بازیافت و فرصت های سرمایه گذاری آن در ایران

صنعت بازیافت

صنعت بازیافت و فرصت های سرمایه گذاری آن در ایران

صنعت بازیافت در جهان و ایران

با توجه به ارزش هاي اقتصادي و زيست محيطي زباله ها در صنعت بازیافت ، آنرا طلاي كثيف مي نامند. در كشور سوئیس حدود ٥٢٪‏ ، اتريش ٥٠٪‏ ، آلمان٤٨٪‏ ، هلند ٤٦٪‏ ، نروژ٤٠٪‏ ، سوئد ٣٤٪‏ ، امريكا ٣٢٪‏ و دانمارك ٣١٪‏ از زباله هاي توليد شده در صنعت بازيافت استفاده می شود. مابقي آن نيز كمپوست و كود مي شود. اما در ايران تنها ٥٪‏ از زباله ها بازيافت و مابقي معدوم مي گردد. در دنيا روزانه ٥.٥ ميليون تن زباله توليد مي شود كه سهم ايران در هر روز حدود ٤٥ هزار تن است.      

در چين حدود ٢٥ ميليون نَفَر شغلشان جمع آوري و تفكيك زباله براي صنعت بازيافت است. زباله ها طلاي كثيفي اند كه بايد تنظيف شوند. چين و سوئد هر ساله زباله وارد مي كند. بطور مثال هزينه بازيافت يك تن آلومينيوم در حدود ٥٪‏ هزينه استحصال و توليد يك تن آلومينيوم است. ارزش اين صنعت در ژاپن نیز قريب به ٣٠٠ ميليارد دلار است.

روند فزاینده ضایعات مواد غذایی در منطقه و جهان

FAO (سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد) اعلام کرد که سالانه حداقل۱۰۰ هزار تن از انواع گوشت قرمز در منطقه خاورمیانه به شکل ضایعات از چرخه مصرف خارج می‌شود. براساس برآوردهای این سازمان سالانه بیش از ۱,۳میلیارد تن که معادل تقریباً یک‌سوم از تولیدات مواد غذایی و محصولات کشاورزی تولیدی در جهان به شیوه‌های گوناگون در قالب ضایعات به هدر می‌رود.

براساس این گزارش حدود۴۵۰ میلیون تن معادل۳۰% غلات تولیدی، ۳۰۰ میلیون تن معادل ۴۵% تولیدات میوه و سبزیجات، ۵۰ میلیون تن معادل۲۰% گوشت، لبنیات و دانه‌های روغنی تولیدی و۲۰ میلیون تن برابر با ۳۵% ماهی تولیدشده در گوشه و کنار جهان عملاً دورریز شده و از چرخه مصرف خارج می‌شوند. بررسی ها نشان می دهد ضایعات گوشت گوسفند حدود ۵۰% است اما مرغ بیش از ۲۵% ضایعات دارد که این امر استقبال تولیدکنندگان را جهت سرمایه گذاری در صنعت بازیافت نشان می دهد.

ضایعات مواد غذایی کاربردی صنعت بازیافت در ایران

در ایران سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن انواع گوشت قرمز و مرغ و … به شکل ضایعات در فرآیند تولید تا مصرف (کشتار و نگهداری، فرآوری و بسته‌بندی، توزیع و عرضه و در نهایت مصرف) از چرخه ارزش خارج می‌شود. تنها در منطقه شرق خاورمیانه سالانه بیش از ۵۰ میلیون تن مواد غذایی به شیوه‌های مختلف در فاصله برداشت تا مصرف به هدر می‌رود. در صورتی که می توان در صنعت بازیافت استفاده کرد. این در حالی است که تولیدات غلات، میوه، سبزیجات، لبنیات، گوشت و ماهی در این منطقه حدود ۱۹۱ میلیون تن محاسبه شده است.

فائو بر این باور است که با رساندن عدد ۲۵% ضایعات مواد غذایی کنونی در شرق خاورمیانه به رقم قابل قبول10% بخش قابل توجهی از این میزان ضایعات یعنی بیش از ۲۷,۸ میلیون تن را می‌توان دوباره از طریق صنعت بازیافت به چرخه مصرف بازگرداند. به همین دلیل صنعت بازیافت پسماند در جهان، صنعتی بسیار مهم ارزیابی می شود و می تواند منبع مهمی در ایجاد منابع پایدار برای شهرها شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست