تحقیق و تحلیل بازار، فرصتی برای شناخت درست بازار و فروش بیشتر

تحقیق و تحلیل بازار

تحقیق و تحلیل بازار و عوامل مختلف آن

بازار عبارت است از افراد یا کسب و کارهایی که می توانند مشتریان شما باشند. تحقیق و تحلیل بازار در واقع یک تصویر داخلی از کاری که قصد ورود به آن را دارید نمایش می دهد. همچنین به شما کمک می کند نیازهای بالقوه مشتریان خود را بشناسید. یکی از عوامل موثر در طرح کسب و کار ، تحلیل بازار می باشد که سرمایه گذاران را جهت ورود به این کسب و کار توحیه می کند.

هر تحقیق و تحلیل بازار مناسب، بمنظور کاربردی بودن بایستی شامل موارد زیر باشد. در ادامه به تشریح هر کدام از این موارد پرداخته می شود.

۱– مشتریان         
۳– اندازه بازار و روندهای آن            
۳– تخمین سهم بازار و فروش          
۴– ارزیابی آینده بازار        
۵– رقابت، حساسیت‌ها و خطرها

نقش مشتریان در تحقیق و تحلیل بازار

در تحقیق و تحلیل بازار برنامه کسب و کار خود مشخص کنید:

مشتریان شما چه کسانی هستند؟

چه کسانی از محصولات و خدماتتان استفاده می‌کنند؟

رابطه بین مصرف‌کننده و خریدار اصلی را ذکر کنید.

مشتریان با خرید محصول شما چه مزایایی به دست می‌آورند؟

چرا این بازار به محصول/ خدمت شما نیاز دارد؟

این بازار تا چه مدت به محصول / خدمت شما نیاز دارد؟

اگر محصول / خدمت شما مطابق نیازهای روز باشد، آیا فنّاوری جدیدی خلق می‌شود و یا متوقف می‌شود؟

ویژگی‌های نمونه‌ای از خریدارانتان، از قبیل سن، موقعیت، میانگین درآمد، جنسیت، سبک زندگی، شغل آن‌ها و دیگر اطّلاعات مهم را مشخص کنید.

مشخص کنید چه ویژگی منحصر به فردی در محصولات شما باید وجود داشته باشد تا اینکه مشتریان شما آن را به محصولات رقبایتان ترجیح دهند؟

ویژگی‌های متمایز کننده ممکن است از نظر کیفیت، تنوع، زیبایی، خدمات پس از فروش، قیمت یا مواردی از این قبیل باشد که شما باید حتماً در طرح خود این ویژگی یا ویژگی‌های ممتاز را ذکر کنید.

اندازه بازار و روندهای آن

در تحقیق و تحلیل بازار خود اندازه بازار را مشخص کنید و نشان دهید در برآورد اندازه بازار تا چه حد به عواملی از قبیل علاقه‌مندی مشتریان به محصولات/ خدمات شما، سطح درآمد آن‌ها و نحوه دسترسی‌شان به محصولات/ خدمات خود توجه کرده‌اید؟ مشخص کنید محدوده بازار شما تا چه حد باید باشد تا عملیات کسب‌ و کار شما پایدارتر باشد.

تخمین‌ها و برآوردهای رشد را با استفاده از عواملی همچون روند صنعت، تاثیر فنّاوری‌های جدید، روندهای اقتصادی اجتماعی، سیاست‌های دولت، تغییرات جمعیتی و نیازهای مشتریان بررسی و ارزیابی نمایید.

تخمین سهم بازار و فروش

در طرح خود تقاضای محصول را در نظر بگیرید:

یعنی مشخص کنید چقدر برای محصول شما در بازار تقاضا وجود دارد؟

از کدامیک از روش‌های برآورد بازار استفاده کرده‌اید؟ (ذکر نمایید.)

از چه منابعی برای تعیین تقاضای بازار استفاده کرده‌اید.

به چه دلیل این منابع را به کار گرفته‌اید، روند تغییرات تقاضا را مشخص کنید.

در مورد حجم فروش محصول/خدمت خود نیز باید مطالبی را مشخص کنید.

حجم و ارزش احتمالی محصولی که شما می‌خواهید بفروشید چقدر است؟ پاسخ شما مشخص می‌کند که چگونه باید آن را توزیع کنید و بفروشید.

ارزیابی بازار

ارزیابی آینده بازار

یکی از موارد مهم در تحقیق و تحلیل بازار کسب و کار ، ارزیابی آینده بازار است:

در آینده چه سهمی از بازار را به دست خواهید آورد؟

در تعیین اندازه بازار در آینده و یا سهمی که به طور بالقوه انتظار به دست آوردن آن را دارید مبالغه نکنید، در غیر این صورت اعتبار برنامه کسب و کار شما زیر سؤال خواهد رفت.

رقابت، حساسیت‌ها و خطرها

در این قسمت از تحقیق و تحلیل بازار ، راجع به رقابت‌ها و خطرات احتمالی که ممکن است از جانب آن‌ها به شما برسد نیز اطّلاعاتی را در طرح خود ارائه دهید.

زمانی که حدود بازار خود را مشخص می‌کنید، ممکن است تعدادی از رقبای خود را کشف کنید. هر رقیبی در هر منطقه ای الزاماًً نیرومند نیست، شما نه تنها باید تعداد رقبا را تعیین کنید، بلکه باید قدرت نسبی آن‌ها را نیز مشخص کنید.

به محض اینکه بازار محصول / خدمت خود را مشخص نمودید، همه فعالیت‌های رقابتی را ارزیابی کنید، محصولات، ساختارهای قیمت، تبلیغات، فعالیت‌های ترویجی و نحوه توزیع و نقل و انتقال محصول، نسخه‌هایی از بروشورهای مربوط به فروش را تهیه و در صورت لزوم در مورد اولویت‌های خدمات‌رسانی موجود تحقیق کنید.

به طور کلی بگویید رقبای بنگاه و کسب‌ و کار شما چه کسانی هستند؟ برنامه‌های خاص آن‌ها چیست؟ نقاط ضعف و قوت رقبا (در زمینه‌هایی مانند مدیریت، شبکه توزیع، توانایی‌های تولید، منابع مالی و …) چیست؟ سیاست‌های آینده بازار در مورد بازار و قیمت‌ها و تنوع تولیدات و … چیست؟

وضعیت رقابت در آینده از نظر تعداد و قدرت و انحصاری شدن و غیر انحصاری شدن چیست؟

تخمین بزنید چقدر از محصول/ خدمت شما توسط رقبای شما در سال آینده تولید خواهد شد؟

همچنین مشخص کنید رقبایتان در چه سطحی هستند؟

آیا رقبا کسانی هستند که محصولی مشابه محصول شما با همان قیمت تولید می‌کنند و یا فروشندگان و تولیدکنندگان هستند که فقط محصول مشابه تولید می‌کنند و یا تمام فروشندگان یک خدمت مشابه و یا تمام فروشندگانی که در یک سبد هزینه مشابه فعالیت می‌کنند؟ کدامیک را به عنوان رقیب در نظر گرفته‌اید؟

اگر فکر می‌کنید رقبایی وجود دارند که شما می‌توانید بخشی از بازار آن‌ها را تصاحب کنید، در مورد نحوه انجام این کار نیز توضیح دهید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست