مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) و مزایای آن

مدیریت فرآیند کسب و کار

BPM چیست؟

امروزه دغدغه‌هاي اصلي سازمان‌ها، دستيابي به روش‌هايي براي اتوماسيون و بهبود فرآيندهاي كسب و كار است. تعداد قابل ملاحظه‌اي كه روند روبه رشدی را نيز دارند، از مدیریت فرآیند کسب و کار (BPM) براي بهبود مؤثر استفاده مي‌كنند.

سيستم‌هاي BPM ابزار نرم‌افزاري براي پایش اجراي فرآيندهاي كسب و كار هستند. اين امكان را براي مديران فراهم مي‌كنند تا فرآيندها را تجزیه و تحلیل کنند. سپس تغييرات لازم را نسبت به وضعيت اوليه ايجاد نمايند. در واقع BPM  يك “مدل مديريت” است كه براي سازمان‌ها اين امكان را فراهم مي‌آورد تا فرآيندهاي كسب و كار را مانند ديگر اقلام سرمايه‌اي سازمان مديريت كنند و بهبود دهند.

در يك سازمان با اندازه متوسط تا بزرگ، يك سيستم مديريت فرآيند كسب و كار خوب، به محيط كسب و كار اين امكان را مي‌دهد تا بر اساس محيط رقابتي، تغييرات در فرآيندهاي كسب و كار را روز به روز اعمال نمايد.

تفاوت BPM و مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار

BPM  با مهندسي مجدد فرآيندهاي کسب وکار متفاوت است. وجه تمایز اين دو در آنست که BPM قصد ايجاد تغييرات يکباره و انقلابي در فرآيندهاي کسب وکار را ندارد. بلکه تکامل مستمر آنها را مد نظر دارد. به علاوه BPM معمولاً روش‌هاي مديريت را با فناوري اطلاعات ترکيب مي‌کند.

BPM بیشتر بر روی فرآیندهای تکراری و مداوم متمرکز است که از یک الگوی قابل پیش بینی پیروی می کنند. مدیریت فرایند کسب و کار افزایش چابکی و کارایی را در سازمان فراهم می آورد. همچنین به سازمان اجازه می دهد تا بتواند عملیات سازمان را با اهداف راهبردی، هم راستا نماید.

مدیریت فرآیند کسب و کار سازمان

مدیریت فرایند های کسب و کار یک نظم در مدیریت عملیات است. از روش های مختلف برای کشف، نمونه گیری، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری، بهبود، بهینه سازی و خودکار سازی فرآیندهای کسب و کار استفاده می کند. فرایندها می توانند ساختار یافته و قابل تکرار یا بدون ساختار و متغیر باشند.

استفاده از مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) به میلیون ها کسب و کار در سراسر جهان کمک کرده است تا فرآیندهای پیچیده را کنترل و جریان کار خود را در یک زمان بسیار موثر، اداره کنند.

به یاد داشته باشید که سازمان ها پویا هستند. بنابراین اهداف و فرآیندهای آنها به طور مداوم در حال تکامل اند. به همین دلیل، مدیریت فرایند کسب و کار باید به عنوان یک کار مداوم، نه یک رویداد یک باره در نظر گرفته شود. به همین خاطر است که برخی افراد از آن به عنوان “بهبود فرایند کسب و کار” نام می برند.

مزایای مدیریت فرآیند کسب و کار

از جمله مزایای مدیریت فرآیندهای سازمان (BPM) میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

بهینه سازی و حذف فعالیت های غیرضروری

چابکی کسب و کار

افزایش بهره وری

بهبود تصمیم گیری

افزایش سرعت کسب و کار و رضایت مشتریان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست