سیستم مدیریت فرایند کسب و کار (BPMS) چیست؟

سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار

سیستم مدیریت فرآیند های کسب و کار یا BPMS ” مجموعه ای از نرم افزارهای کاربردی می باشد که ” مدلسازی، اجرا، نظارت فنی و عملیاتی، و ارائه و نمایش فرآیندهای کسب و کار و قوانین را فراهم می­سازد. (راوستین، باتنبرگ و وال، ۲۰۰۸)

سیستم (نرم افزار) مدیریت فرآیند های کسب و کار (Business Process Management System)، به دسته‌ای از نرم افزارها گفته می شود که با کمک آن‌ها میتوانید فرآیند داخل سازمان خود را، مدل کرده و فرآیند ها را به سرعت به نرم افزار کاربردی تبدیل کنید.

مثال زیر را در نظر بگیرید: شما یک شرکت بازرگانی هستید و میخواهید فرآیند ثبت‌نام و پرداخت‌های کاربران را به صورت ماهانه، مدیریت و تنظیم کنید. برای این کار احتمالا، سراغ یک برنامه‌نویس یا یک شرکتِ برنامه‌نویسی میروید و برای آن‌ها، فرآیند های خود را توضیح می دهید. برنامه‌نویسان نیز، یک نرم‌افزار، طبقِ فرآیند‌ های شما برایتان تولید می کنند.

BPMS

حال فرض کنید، چند ماه بعد، برخی از فرآیند‌های سازمانِ شما تغییر کرد یا اینکه چند فرایندِ جدید به سیستم سازمانتان اضافه شد. در این صورت، باز هم بایستی از برنامه‌نویسان درخواست کنید تا برای شما تغییراتِ مختلف را انجام دهند.

در واقع، هر گاه تغییری اساسی (یا حتی جزئی) در فرآیند داشتید احتمالاً باید یک بار دیگر نرم‌افزار خود را توسط برنامه‌نویسان به روزسانی(Update) کرده و نسخه جدیدی را جایگزینِ نسخه قبلی کنید.

BPMSها، برای حل همین مشکلات طراحی شده‌اند به گونه‌ای که شما با در اختیار داشتن (و البته یادگیری استانداردهای BPM)، میتوانید فرآیند های سازمان را در سیستمِ BPMS طراحی کرده و سیستم در نهایت یک خروجی نرم افزاری در اختیار شما قرار میدهد.

با این کار هرگاه فرایند ها تغییر کرد، میتوان با تغییر در نرم افزار BPMS موجود یک خروجی جدید از نرم افزار تهیه کرده و فرآیندهای جدید را در آن مشاهده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست