فن بازار چیست؟

فن بازار ایران

فن بازار به معنای بازار فناوری، محلی که در آن برای مبادلات فناوری استفاده می گردد. در واقع فن‌ بازار یك بنگاه معاملات فناوری می باشد. بطوریکه نقش واسطه اطلاعاتی و حقوقی دارد. وظیفه فن بازار تعامل و نزدیك كردن دو طرف‌ «عرضه» و «تقاضا» در حوزه فناوری است.

تاریخچه فن بازار

تولد فن‌ بازارها به یک دهه قبل (دهه ۱۹۹۰) و کشورهای شرق آسیا برمی‌گردد. کشورهایی چون «ژاپن»، «چین» و «هنگ‌کنگ» که خود تولیدکننده تکنولوژی نبودند و بیشتر از استراتژی انتقال تکنولوژی استفاده می‌کردند، برای سامان‌دهی به جریان انتقال تکنولوژی در کشورشان دست به ایجاد ساختارهایی زدند که بعداً به نام Technomarket یا technomart معروف شدند.

شناسایی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری، جلب سرمایه‌گذاران، تسهیل روند تجاری‌سازی دانش‌ فنی و سایر فعالیت‌های حرفه‌ای كه منجر به «توسعه بازار فناوری» می‌شود از جمله نقش‌های اساسی فن‌ بازارها است. در دنیا فن‌ بازارها به سه دسته فن‌ بازارهای اطلاعات فناوری، فن‌ بازارهای انتقال فناوری و فن‌ بازارهای تركیبی تقسیم‌بندی می‌شوند.

انواع فن بازارها

فن بازارها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  1. فن‌ بازار اطلاعات: در فن‌ بازار اطلاعات، تنها اطلاعات تکنولوژی به مخاطبان عرضه می‌شود. در واقع همان‌طور که وقتی به یک بنگاه معاملات مسکن مراجعه می‌کنید، اطلاعات کاملی در مورد مسکن قابل خرید یا فروش با تمام ویژگی‌هایش می‌بابید، در فن‌بازار اطلاعات هم می‌توانید از تکنولوژی‌های قابل خرید و فروش مطلع شوید.
  2. فن‌ بازار مشاوره: این گونه فن‌ بازارها به طرفین معامله انتقال تکنولوژی مشاوره‌های فنی، حقوقی و بازار می‌دهند تا به بهترین شکل منافع طرفین تأمین شود.
  3. فن‌ بازار ترکیبی: که هر دو وظیفه بالا را هم‌زمان انجام می‌دهد.

فن بازار چیست؟

مرکز فن بازار ملی ایران

«مركز فن‌ بازار ملی ایران» به‌عنوان مرجع اطلاعات فناوری كشور، با هدف رفع نیازهای اطلاعاتی افرادی كه با تجاری‌سازی دانش فنی و مبادلة آن سروكار دارند و همچنین كمک به توسعه بازار فناوری از طریق تجاری‌سازی نوآوری‌ها در كشور، در سال 1383 توسط پارك فناوری پردیس تأسیس آغاز بکار کرد.

در حال حاضر این مركز با در اختیار داشتن بزرگترین بانك اطلاعات فناوری كشور، اجرای برنامه‌های متعدد ملی و بین‌المللی، برخورداری از شبكه گسترده فن‌ بازارهای منطقه‌ای و تخصصی، شبكه كارگزاران حرفه‌ای تبادل فناوری و سایر ابزارهای قانونی، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، موضوع «توسعه و مدیریت بازار فناوری كشور» را بعنوان مأموریت اصلی خود قرار داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست